6 powodów, dla których powinieneś uruchomić swój własny węzeł Bitcoina

Moje tłumaczenie artykułu autorstwa Parmana. Pozwól, że wyjaśnię szybko, że węzeł Bitcoina to oprogramowanie (Bitcoin Core), które ma ważne zadania...

6 powodów, dla których powinieneś uruchomić swój własny węzeł Bitcoina
RaspiBlitz

Moje tłumaczenie artykułu autorstwa Parmana.

Wstęp

Pozwól, że wyjaśnię szybko, że węzeł Bitcoina to oprogramowanie (Bitcoin Core), które ma ważne zadania...

  1. Utrzymuje kopię łańcucha bloków (jedną z licznych kopii na świecie)
  2. Łaczy się z innymi węzłami tworząc sieć komunikacyjną, która rozpowszechnia transakcje (są one utrzymywane w tzw. "mempool", kolejce transakcji czekających na włączenie do łańcucha bloków)
  3. Sprawdza czy wszystkie uzupełnienia w łańcuchu bloków są prawidłowe i odrzuca te, które nie są.
  4. Udostępnia szczegółowe dane dotyczące łańcucha bloków (takie jak salda) innym programom, które o to proszą (np. portfele)
  5. Udostępnia kopię łańcucha bloków każdemu nowemu węzłowi, który pragnie się dołączyć. Następnie nowy węzeł niezależnie sprawdza czy każda transakcja w otrzymanej kopii jest prawidłowa. W istocie nie ufa podłączonemu węzłowi.

Aby uruchomić węzeł musisz pobrać Bitcoin Core i pozwolić aby skopiował łancuch bloków z innego węzła i zweryfikował każdy blok samodzielnie. Następnie zostawiasz go włączonego a nowe bloki są pobierane z grubsza co 10 minut (zawierają transakcje) a Twój węzeł będzie sprawdzać czy są prawidłowe i jeśli tak, doda je do swojej kopii łańcucha.

Podejrzany blok jest odrzucany nie dlatego, że wszyscy inni go odrzucają, i nie dlatego, że wszyscy naśladują swoich sąsiadów, ale dlatego, że jest on nieprawidłowy z punktu widzenia reguł zawartych w Bitcoin Core, i wszyscy inni korzystający z tego samego oprogramowania także odrzuci taki blok.

Twój portfel bitcoinowy nie posiada kopii łańcucha bloków i jest z reguły oddzielnym oprogramowaniem od Bitcoin Code (chociaż BitcoinCore ma funkcję portfela). Twój portfel tylko trzyma Twoje klucze. Musi spytać węzeł Bitcoina, "Hej Panie Węźle, czy ten mój adres ma jakieś bitcoiny?" — nie jest to technicznie dokładne, ale w tej chwili wystarczy.

Prowadzenie własnego węzła oznacza, że nie pytasz innych ludzi o to co ich kopia Bitcoine Core robi. To Twoja własna kopia Bitcoin Core i nie musisz nikomu ufać. Twój portfel może spytać TWOJĄ kopię łańcucha bloków Bitcoina (Tworzenie połączenia między Twoim portfelem a węzłem jest technicznym wyzwaniem i kluczowym elementem, nie tylko prowadzenie węzła; to materiał na odrębny artykuł).

Mając wstęp za sobą, pozwól, że wyjaśnię dlaczego jest ważnym abyś uruchomił swój własny węzeł:

Powód #1

Gdy Twój portfel pokazuje Ci saldo, odpytuje LOSOWY, publiczny węzeł bitcoina o to jakie saldo zawiera każdy z Twoich adresów, pokazuje Ci wyniki, a Ty je widzisz na ekranie. Nawet puste adresy, które nie były używane są odpytywane. Firmy zajmujące się monitorowaniem prowadzą niektóre z tych węzłów. "Co do diaska?" - Tak, to prawda.

Mówisz losowemu bytowi, prawdopodobnie firmie inwigilacyjnej jaki jest Twój adres IP (który może być użyty do zidentyfikowania Ciebie), że masz portfel bitcoinowy i wszystkie Twoje obecne i przyszłe adresy, oraz ich obecne i przyszłe salda. Udostępnianie tych informacji takim firmom jest niebezpieczne z wielu powodów.

Powód #2

Kiedy coś sprzedajesz, zaawansowany technicznie nabywca może potencjalnie zmanipulować to do jakiego węzła Twój portfel sie podłącza. Może Ci wysłać podrobione bitcoiny, a Twój portfel będzie myślał, że otrzymał prawdzwiwe, gdyż złośliwy węzeł mu nakłamał. Zgoda, jest to mało prawdopodobne, ale fakt, że możesz temu zapobiec poprzez uruchomienie własnego węzła sprawia, że przeprowadzenie takiego ataku przestaje być owocne ani interesujące. Co tak naprawdę się dzieje podczas takiego ataku? Oszust jakimś sposobem sprawia, że Twój portfel bitcoinowy odczytuje niewłaściwy łańcuch bloków ze złośliwego węzła. Przesyła rzekome bitcoiny na TYM łańcuchu, a nie tym prawdziwym, a Twój portfel myśli, że Ci zapłacono.

Jeśli padniesz ofiarą takiego ataku, możesz potraktować podróbkę jako ostateczną zapłatę i wysłać towar w zamian za te fałszywe bitcoiny. Któregoś dnia, gdy podłączysz się do autentycznego węzła, Twój portfel pokaże, że w istocie nigdy ich nie otrzymał; Twoje saldo będzie niższe niż to, jakie być powinno ponieważ, fałszywy transfer nigdy nie miał miejsce na prawdziwym łańcuchu bloków Bitcoina.

Możesz zapobiec temu podłączając swój portfel do węzła, któremu ufasz, ale jeszcze lepiej jest podłączyć się do własnego. Nie ufaj, sprawdzaj. Oto mantra Bitcoinowca.

Nie robienie tego jest jak przyjmowanie złota jako zapłatę i pytanie losowej osoby o wykonanie analizy fluorescencji rentgenowskiej (XRF Analyzer) aby sprawdzić czy otrzymane złoto jest prawdziwe. Nie masz pewności czy taka osoba jest po stronie kupującego czy jest uczciwa.

Mógłbyś spytać. "Bez zaufania? Moment, czy nie ufam Bitcoin Core gdy go pobieram? Skąd mam wiedzieć, że i ON nie jest fałszywy?" - I tak, i nie. Są sposoby sprawdzenia, że oprogramowanie, które pobierasz jest autentyczne, ale nie wchodzi to w zakres tego artykułu.

Możesz zatem spytać. "Czy nie ufam deweloperom, że autentyczna kopia zachowuje się jak bym się spodziewał?" — W zasadzie tak, dopóki nie napiszesz całego programu własnoręcznie, lub nie przeczytasz całego kodu, to musi istnieć pewien poziom zaufania, ale chodzi o to, by ograniczyć go do minimum. (Samo wspominanie o tym może wpędzić mnie kłopoty z bitcoinową mafią, cii). Większość ludzi (łącznie ze mną), nie jest w stanie i nie przeczyta kodu, więc ma miejsce pewien element zaufania. Zaufania, że setki, może tysiące deweloperów przeglądają kod w poszukiwaniu błędów i problemów zanim zostaną opublikowane. Nie jest łatwo wprowadzać zmiany do Bitcoin Core i jest to jego dobra właściwość, a nie błąd. Używając analogii do analizatora XRF, prawdopodobnie go nie zbudujesz aby sprawdzić czy złoto jest prawdziwe, i to jest w porząku.

Powód #3

Gdyby zebrała się grupa ludzi, jak miało to miejsce w 2017 r., i zdecydowała, że spróbują zmienić reguły działania Bitcoina, np. poprzez zwiększenie rozmiaru bloku (lub gorzej, zwiększenia podaży — tylko przykładowo, zmiana podaży nie była kwestią w 2017 r.), możesz zdecydować się nie dokonywać aktualizacji do nowego systemu i zachować swój istniejący węzeł. Jeśli nie jesteś w mniejszości, to znajdzie się grupa ludzi, którzy będą mieć niezmieniony Bitcoin Core, oraz grupa ludzi, ze zmodyfikowaną wersją, z tzw. forkiem. Tak narodził się Bitcoin Cash. Nowa wersja została jednogłośnie odrzucona, ale Ci, którzy przegrali wojnę nadal utrzymywali swoje węzły i kopali bitcoin cash. Ci, którzy posiadali bitcoin wówczas także posiedli bitcoin cash. Dla danego adresu było saldo na łańcuchu bloków Bitcoina, oraz na łańcuchu Bitcoin Cash.

Gdybyś nie miał swojego węzła, nie miałbyś głosu w tej wojnie, a Twój portfel mógłby być podłączony do węzła Bitcoin Cash, a któś mógłby Ci zapłacić używając Bitcoin Cash zamiast Bitcoina. Mógłbyś potem pozbyć się towaru w zamian za monety, które nie spełniają polityki monetarnej, którą preferujesz.

Powód #4

Jeśli prowadzisz węzeł i zostawisz go włączonego na 24 godziny na dobę, pomaga to sieci. Im więcej węzłów funkcjonuje, tym szybciej transakcje propagują się dla wszystkich, i trudniej jest Bitcoina wyłączyć — Aby zabić Bitcoina, każda kopia łańcucha bloków musiałaby być zniszczona.

Powód #5

Gdy nauczysz się prowadzić swój własny węzeł, to TY także stajesz się pewnego rodzaju ludzkim węzłem, ponieważ możesz któregoś dnia pomóc komuś innemu uruchomić ich własny węzeł.

W przyszłości może być tak, że prowadzenie węzła przez wszystkich będzie zbytnim wyzwaniem. Nie chcemy by ludzie ufali losowym węzłom. Wyobrażam sobie, że będą techniczne osoby w każdym społecznym "kręgu zaufania", do których ludzie będą podłączać swoje portfele. Ten mały kompromis jest lepszy niż podłączanie się do losowego, publicznego węzła Bitcoina.

Powód #6

Prowadzenie własnego węzła jest super fajne i przysparza wielkiego uznania dla potęgi Bitcoina. Prawdopodobnie skończysz kupując więcej.

Podsumowanie:

Mam nadzieję, że teraz jest jasne, że powinieneś uruchomić węzeł. Istnieją różne sposoby.

Jeśli chcesz uzyskać indywidualną pomoc, zobacz tutaj. Jeśli poradzisz sobie sam, oto kilka opcji i poradników, które napisałem, aby pomóc:

Raspberry Pi, MyNode

Bitcoin Core and EPS + Electrum Wallet, on a Raspberry Pi

Bitcoin Core on Mac OS, with EPS, and Electrum Desktop Wallet

Run a Bitcoin Node with Windows and VirtualBox/Linux

Connect Electrum Desktop Wallet to your Bitcoin Node (with video)

Napiwki autora:

Statyczny Adres Lightning: dandysack84@walletofsatoshi.com


💡
Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz mi podziękować lub wynagrodzić to prześlij mi parę satsów do kapelusza. 🙏