Bitcoin jest największą szansą na osiągnięcie wolności za naszego życia

W jaki sposób cechy Bitcoina sprawiają, że jest on największą szansą w historii ludzkości na zdobycie wolności?

Bitcoin jest największą szansą na osiągnięcie wolności za naszego życia
W jaki sposób cechy Bitcoina sprawiają, że jest on największą szansą w historii ludzkości na zdobycie wolności?

Jest to tłumaczenie artykułu Bitcoin is the Single Best Shot At Achieving Liberty in our lifetime Dr Wolfa Von Laera, który ukazał się na łamach Bitcoin Magazine. Na końcu artykułu znajdują się linki do wersji audio po angielsku.


Co widzisz, gdy włączysz telewizor lub przewijasz wiadomości w swoich ulubionych mediach społecznościowych?

Widzisz nieudaną wojnę (w Afganistanie - przypis tłumacza) ukończoną po 20 latach, setki tysięcy zabitych ludzi, miliardy zmarnowanych dolarów i ten sam nieliberalny reżim, co poprzednio.

Widzisz także nierówności, rosnące ceny i protesty.

Bitcoinowcy zwyczajowo odpowiadają na wszystkie problemy świata mówiąc, że “Bitcoin to naprawia”. Hiperbola? Nie - Bitcoin jest jedyną realną drogą do libertariańskiego “bon motu,” naszą błyskotliwą uwagą “napraw pieniądz, napraw świat.” W rzeczy samej, Bitcoin jest największą szansą jaką libertarianie mają, by zmniejszyć rozmiary rządu, walczyć z inflacją, ograniczyć dług z tytułu inflacji, zagłodzić kompleks wojskowo-przemysłowy i zapobiec stale rosnącemu zakresowi działania rządu.

Jak to Bitcoin osiąga?

Bitcoin jest technologią oszczędnościową, która jest rodzącym się pieniądzem. Historycznie, pieniądz ma trzy funkcje: musi przetrzymywać wartość, być środkiem wymiany i jednoską rozrachunkową. Bitcoin, pomimo swojej zmienności, jest zdecydowanie środkiem przechowywania wartości, ale jak dotąd jest mniej rozpowszechniony jako środek wymiany czy jednostka rozrachunkowa.

Jednakże Bitcoin istnieje zaledwie od 12 lat i jego tempo adopcji już w tej chwili rośnie szybciej niż internet. Pieniądz jest ostatecznym “dobrem sieciowym,” co oznacza, że jego wartość i użyteczność rośnie z każdym dołączającym użytkownikiem, i każdy użytkownik ma zachętę, by zachęcać innych do podejmowania Bitcoina, gdyż przynosi im to bezpośrednie korzyści. W związku z tym, w krótkim czasie, Bitcoin wyłonił się z bycia nieco ezoteryczną zabawką cypherpunków do bycia zaadoptowanym przez instytucje finansowe i państwo Salwador, a także do stawania się technologią oszczędnościową dla dziesiątek milionów ludzi na całym świecie (Bieżąca ilość użytkowników jest szacowana na około 120 milionów). To jest absolutnie niezwykłe.

Nie ma znaczenia dlaczego ludzie używają bitcoina. Może to dlatego, że jest tańszy i szybszy niż tradycyjne płatności transgraniczne. Może dlatego, że zapada się do góry i jego wartość rośnie około 200% rocznie. Może dlatego, że niektórzy ludzie spekulują na nim. Lub może dlatego, że ratuje życie i umożliwia ludziom ucieczkę z niektórych z najgorszych możliwych środowisk. Przykład na to jest widoczny w niektórych, wspaniałych  artykułach napisanych przez Aleksa Gladsteina, dyrektora ds. strategii w Fundacji Praw Człowieka, o wykorzystaniu bitcoina w Afganistanie, na Kubie czy w Palestynie.

Bitcoin już teraz wzmacnia pozycję milionów ludzi,  nie tylko bogatych elit z dostępem do banków, giełd papierów wartościowych i innych technologii finansowych. Bitcoin wzmacnia pozycję miliardów ludzi, którzy są nieubankowieni i obiecuje przyszłość, w której kontrola nad pieniądzem jest odebrana rządom. Bitcoin przemawia do milionów ludzi i każda osoba dołączająca do sieci będzie miała zachętę do przyciągnięcia więcej użytkowników.

Bitcoin daje nadzieję milionom i stanowi realny plan B dla trzymania pieniądza fiducjarnego, który topi się w Twoich rękach z powodu nieodpowiedzialności monetarnych centralnych planistów. W tej chwili najważniejszym powodem dla którego rząd może się rozrastać ponad swój mandat — ponad swoje dochody z podatków — jest jego moc do drukowania i zmuszania wszystkich do używania ich wiecznie tracących na wartości pieniędzy.

W ciągu zaledwie 24 miesięcy amerykańska Rezerwa Federalna wydrukowała 40 procent wszystkich dolarów, jakie istnieją. Naturalnie, przełożyło się to na potężny poziom nierówności, gdyż ludzie blisko rządowego koryta (tacy jak banki) korzystają z wyższej siły nabywczej w porównaniu z ludźmi w dolnej części łańucha pokarmowego (jak osoby o stałych dochodach, studenci, itp.), którzy tylko obserwują rosnące ceny i malejącą siłę nabywczą. To jest znane jako efekt Cantilliona.

Zarząd Rezerwy Federalnej bezpośrednio monetyzuje zaciągany przez rząd dług, a Fed dostarcza nieskończony popyt na tenże dług, który nie rósłby w zadziwiającym tempie, gdyby nie siła prasy drukarskiej, pozwalająca go w całości wykupić.

Sieć Bitcoin sama w sobie oraz osobiste posiadanie bitcoinów jest aktem pokojowego buntu przeciwko systemowi pieniądza fiducjarnego. Każdego dnia, kiedy ktoś kupuje bitcoin, wyprowadza pieniądze z systemu i wkłada je w środek przechowywania wartości. Wkłada je do systemu niepodlegającemu inflacji. Zawsze będzie tylko 21 milionów wyemitowanych bitcoinów. Bitcoin sprawdził się, Bitcoin był atakowany, a protokół był odporny na próby podważania go przez przeciwków w ciągu 12 lat jego istnienia.

Wielu z krytyków Bitcoina zasadniczo nie rozumie jego propozycji wartości. I ma to sens, że nie rozumieją. Wyłonienia nowego typu pieniądza nie miało miejsca od 5 tysiącleci. Ponadto, korzenie Bitcoina tkwią w bardziej nietypowych dziedzinach jak austriacka szkoła ekonomii, teoria gier, kryptografia i historia ekonomiczna. Zatem ramy, przez które większość ekonomistów i publicystów analizuje Bitcoina, są bardzo nieadekwatne.

Kolejnym aspektem jest to, że Bitcoin daje swoim użytkownikom całkowitą kontrolę nad ich pieniędzmi. Oni decydują, kiedy pieniądze wysyłaja, jak dużo, ile płacą za transakcję. Nikogo nie trzeba pytać, czy mogą wysłać pieniądze do organizacji non-profit oddalonej o 6 tysięcy mil i nikt nie musi potwierdzać , czy możesz robić przekazy pieniężne do swojej rodziny w innych krajach. Żadna agencja ani bank nie może temu zapobiec. Bitcoin pozwala Ci stać się swoim własnym bankiem. Jest to niewiarygodnie umacniające i taka technologia nie istniała wcześniej.

Audio

Apple Podcasts
Spotify

💡
Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz mi podziękować lub wynagrodzić to prześlij mi parę satsów do kapelusza. 🙏