List Otwarty do Banku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Ameryki

"zdobyć trochę na wypadek, gdyby się przyjęło". Jeśli wystarczająco dużo ludzi tak by pomyślało, to nasze zabawkowe pieniądze, które dla nas zrobiliście, nie byłyby już takie zabawne! Stałyby się jak zabawkowe gówno! A to po prostu obrzydliwe.

List Otwarty do Banku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Ameryki
Photo by HONG LIN / Unsplash

1 kwietnia 2023 r. @CosmoCrixter napisał kolejny list otwarty. Tym razem jest do Banku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Ameryki.


1 kwietnia, 2023
Blok 783489

Drogi Banku Rezerwy Federalnej!

Chciałbym rozpocząć mój dzisiejszy list przywołując wiersz napisany przez amerykańskiego poetę Russela Edsona:

"Twórca zabawek"

Twórca zabawek stworzył zabawkową żonę i zabawkowe dziecko.
Stworzył zabawkowy dom i kilka zabawkowych lat.

Stworzył zabawkę starzenia się i zabawkę umierania.

Twórca zabawek stworzył zabawkowe niebo i zabawkowego boga.

Ale przede wszystkim najbardziej lubił robić zabawkowe gówno.

Słowo zabawka (ang. “toy” - przyp. tłum.), jak Państwo wiecie, jest rzeczownikiem i czasownikiem. Możemy mieć zabawkę i możemy się kimś bawić. Zabawka jako rzeczownik jest czymś, czym się bawimy. Kupujemy zabawki, a one dostarczają nam i naszym dzieciom uciechy.

Gdy używamy słowa zabawiać i mówimy, że zamierzamy się kimś pobawić, mamy na myśli manipulowanie nim, sprawienie, by uległ naszej woli. Gdy mówimy, że nie chcemy być niczyją zabawką, mamy na myśli, że pragniemy pełnego panowania nad sobą. Nie chcemy być kontrolowani ani pozwalać, by ktoś miał na nas niezasłużony wpływ.

Wiemy jednak, że zarówno w znaczeniu rzeczownikowym jak i czasownikowym, dolary, które tworzycie są waszymi zabawkami. To my jesteśmy małymi, plastycznymi figurkami w Waszym świecie zabawy, kupującymi, sprzedającymi i żyjącymi z zabawkowych pieniędzy, które dla nas drukujecie. Bez wydatkowania jakiejkolwiek pracy, wrzucacie te zabawkowe pieniądze, wyciągacie je, a my biegamy w koło, staramy się je złapać lub pozbyć się ich. To taka frajda. To nasz mały, zwariowany, zabawkowy świat. Wy się nami bawicie, a nam się to podoba. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mamy tak troskliwych władców.

Niedawno słyszeliśmy o pewnym cyfrowym aktywie, które, aby je wyprodukować, wymaga autentycznej, prawdziwej pracy. Słyszeliśmy, że jest weryfikowalnie rzadkie i może być wysyłane i odbierane przez kogokolwiek, gdziekolwiek i szybko. To jest dla nas przerażające! Jeśli coś przydatnego, ale rzadkiego, wymaga prawdziwej pracy do wytworzenia, to jest to coś rzeczywistego. Z pewnością nie lubimy wyobrażać sobie, co by się stało, gdyby mnóstwo zabawkowych ludzi w naszym zabawkowym świecie zdecydowało, że to dobry pomysł, by "zdobyć trochę na wypadek, gdyby się przyjęło". Jeśli wystarczająco dużo ludzi tak by pomyślało, to nasze zabawkowe pieniądze, które dla nas zrobiliście, nie byłyby już takie zabawne! Stałyby się jak zabawkowe gówno! A to po prostu obrzydliwe.

Więc proszę, zróbcie cokolwiek możecie, by pozbyć się prawdziwej pracy i prawdziwego pieniądza, dla naszego dobra i Waszego. Chcemy być bezpieczni, szczęśliwy w zabawkowym domku, który dla nas zrobiliście. Lubimy go. Parafrazując ten wesoły film, Bladerunner, "Jesteśmy Twoimi przyjaciółmi, stworzyliście nas".

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Cosmo Crister (Toycoiner)

P.S.: Zamiast zdjęcia użyłem zdjęcia mojej źrenicy, byście wiedzieli, że jestem Waszą prawdziwą zabawką.


💡
Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz mi podziękować lub wynagrodzić to prześlij mi parę satsów do kapelusza. 🙏